fbpx
w

Masz więcej pytań?

Zainteresowały Cię informacje z tego artykułu? Zadzwoń napisz, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

w

Zadzwoń/napisz

Czekamy na Ciebie

kontakt

Jak uregulować pH gleby?

aktualności | 0 komentarzy

Gleby cechują się różnym pH determinowanym przez środowisko. Istnieją sposoby, które pozwalają zmienić odczyn. Jak odkwasić glebę, by rośliny lepiej rosły? Dlaczego w ogóle jest to takie ważne? Każda roślina ma swoje wymagania dotyczące warunków uprawy. To właśnie one wpływają na kondycję i możliwość wzrostu roślin. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, rośliny po prostu nie […]

Gleby cechują się różnym pH determinowanym przez środowisko. Istnieją sposoby, które pozwalają zmienić odczyn. Jak odkwasić glebę, by rośliny lepiej rosły? Dlaczego w ogóle jest to takie ważne? Każda roślina ma swoje wymagania dotyczące warunków uprawy. To właśnie one wpływają na kondycję i możliwość wzrostu roślin. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, rośliny po prostu nie będą rosły. Właśnie dlatego ważną rolę odgrywa biologizacja, czyli działania regeneracyjne, które umożliwiają podniesienie żyzności gleby.

Odczyn gleby

Odczyn gleby określa zasadowość lub kwasowość podłoża i świadczy o chemicznych oraz fizycznych właściwościach gleby. Odpowiednie pH pozwala roślinom na prawidłowe przyswajanie składników pokarmowych. Dlatego odczyn podłoża ma ogromne znaczenie w uprawie roślin. Wyróżnia się następujące pH:

 • pH < 4,5 – gleby silnie kwaśne,
 • pH 4,5-5,5 – gleby kwaśne,
 • pH 5,6-6,5 – gleby lekko kwaśne,
 • pH 6,6-7,2 – gleby obojętne,
 • pH > 7,2 – gleby zasadowe.

W Polsce przeważają gleby kwaśne (około 40% podłoża). Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim umiarkowany i wilgotny klimat. Nadmierne zakwaszenie to także wynik działalności człowieka, głównie wykorzystywania nawozów mineralnych (przede wszystkim azotowych i potasowych). Większość roślin preferuje gleby obojętne, przez co prowadzenie upraw może okazać się znacznie utrudnione. Dlatego każda, kto chce poprawić stan swojej gleby, powinien wykonać analizę gleby na swoich polach.

Objawy zbyt kwaśnej gleby

Zanim dowiesz się, jak poprawić pH gleby, sprawdź, jakie są objawy zbyt wysokiej kwasowości. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy na Twoich polach nie pojawiło się zbyt dużo chwastów (więcej niż normalnie). Mlecze, stokrotki, podbiał pospolity, szczaw, wyczyniec łąkowy, koniczyna, złocień polny, skrzyp polny, czerwiec roczny, sporek polny, a także jastrzębiec kosmaczek preferują kwaśne gleby, dlatego w takich warunkach lepiej rosną.

Co zrobić, jeśli wyżej wymienione rośliny przeważają w Twoim ogrodzie? Przeprowadź badanie kwasowości gleby. Można je wykonać na kilka sposobów, np. przy pomocy płynu Helliga (płyn zmienia kolor w zależności od odczynu próbki ziemi), przy użyciu pH-metrów, Najdokładniejszym sposobem jest zlecenie analizy gleby w laboratorium. Taka diagnostyka pozwala na wprowadzenie odpowiednich zmian w duchu regeneratywnego rolnictwa. Dodatkowo certyfikacja rolnictwa regeneratywnego to pewny sposób na zrównoważenie upraw.

Czym można uregulować pH gleby?

Badanie kwasowości gleby pokazało, że odczyn jest zbyt kwaśny. Jeśli chcesz uprawiać rośliny, które preferują podłoże o pH zbliżonym do obojętnego z wysoką zawartością wapnia, musisz podjąć pewne kroki. Czy istnieją sposoby, dzięki którym odczyn podłoża uda się zmienić? W jaki sposób można zmniejszyć kwasowość gleby?

Proces odkwaszania gleby należy przeprowadzać jesienią po zebraniu plonów lub wczesną wiosną. Cała procedura nie jest skomplikowana. Czym odkwasić glebę? Najpopularniejszą metodą jest wapnowanie, które nie wymaga stosowania innych, dodatkowych sposobów odkwaszania.

Czym jeszcze obniżyć pH gleby?

Wapnowanie nie jest jedyną metodą. Czym obniżyć pH gleby? Do odkwaszania gleby możesz użyć także:

 • mączki bazaltowej,
 • bazaltu granulowanego.
 • preparatów do korekty pH,
 • obornika,
 • kamieni wapiennych i wulkanicznych,
 • gipsu.

Jak zmienić pH gleby – podsumowanie

Pytanie, czym odkwasić glebę, odgrywa dużą rolę w każdym gospodarstwie. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod uprawę może mieć znaczący wpływ na wzrost ilość oraz jakość plonów. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne podejście do rolnictwa odbiega od działań, które mają zły wpływ na środowisko naturalne. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na biologizację. Korzyści certyfikacji rolnictwa regeneracyjnego są jednoznaczne, zwłaszcza w przypadku podniesienia żyzności gleby.