fbpx
w

Masz więcej pytań?

Zainteresowały Cię informacje z tego artykułu? Zadzwoń napisz, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

w

Zadzwoń/napisz

Czekamy na Ciebie

kontakt

Jakie nawozy stosować żeby nie szkodzić glebie? Nawozy naturalne i organiczne

aktualności | 0 komentarzy

Rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują niezbędnych składników mineralnych, w tym zarówno makro- jak i mikroskładników. Jakie nawozy stosować, by przynosiły najlepsze efekty w postaci wzrostu roślin, jednocześnie nie szkodząc środowisku naturalnemu? Część rolników i ogrodników stosuje w swoich uprawach wyłącznie nawozy organiczne. Niektórzy używają ich naprzemiennie z nawozami mineralnymi, a jeszcze inni – […]

Rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują niezbędnych składników mineralnych, w tym zarówno makro- jak i mikroskładników. Jakie nawozy stosować, by przynosiły najlepsze efekty w postaci wzrostu roślin, jednocześnie nie szkodząc środowisku naturalnemu? Część rolników i ogrodników stosuje w swoich uprawach wyłącznie nawozy organiczne. Niektórzy używają ich naprzemiennie z nawozami mineralnymi, a jeszcze inni – bazują wyłącznie na nawozach mineralnych. Ze względu na zmieniające się trendy w rolnictwie i ogrodnictwie oraz rosnącą świadomość proekologiczną bazowanie wyłącznie na nawozach naturalnych lub zrównoważone łączenie ich z mineralnymi to coraz bardziej popularny i pożądany kierunek.

Jakie nawozy stosować, czyli czego potrzebują rośliny?

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują wielu składników, w tym mikroelementów takich jak:

  • azot – pobudza wzrost roślin i odpowiada za przyrost zielonej masy;
  • fosfor – wpływa na budowę i wzrost systemów korzeniowych;
  • potas – odpowiada za gospodarkę wodna roślin, wzmacnia je oraz wspomaga ich odporność na mrozy;
  • wapń – reguluje odczyn gleby, sprzyja tworzeniu się jej struktury oraz odpowiada za przyswajanie wielu składników pokarmowych;
  • magnez – bierze udział w fotosyntezie oraz ma wpływ na wybarwienie liści.

W procesie wzrostu i rozwoju roślin niezbędne są również: żelazo, mangan, miedź oraz cynk. Odgrywają one ważną rolę w kontrolowaniu procesów fizjologicznych w roślinach. Zarówno stosowanie nawozów mineralnych jak i organicznych ma na celu poprawę jakości i żyzności gleby. Dzięki temu rośliny wykorzystają dostarczane składniki mineralne do jeszcze lepszego wzrostu i rozwoju.

Jakie nawozy stosować, by nie szkodzić glebie?

Jednym z pozytywnych nurtów w obszarze agrokultury jest biologizacja i rolnictwo regeneratywne. Produkcja rolnicza prowadzona jest tutaj w taki sposób, by nie szkodzić środowisku przyrodniczemu oraz z poszanowaniem dla jego zasobów. Zasady stosowane w rolnictwie regeneratywnym są w różnym stopniu od dawna znane rolnikom i mają za zadanie wzbogacenie gleby, poprawę stanu wód i ekosystemów. Biologizacja jest modelem gospodarowania alternatywnym dla rolnictwa intensywnego i ma na celu dbałość o właściwy stan środowiska naturalnego. Certyfikacja rolnictwa regeneratywnego zakłada odtworzenie i utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby oraz prowadzenie produkcji rolniczej przyjaznej środowisku. W tym kontekście odpowiedź na pytanie: jakie nawozy stosować, nasuwa się sama. Zmiana sposobu nawożenia roślin na naturalny niesie wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i uprawianych roślin. Nawozy takie jak kompost, obornik, humus, kopaliny czy nawozy zielone są w pełni naturalne, tańsze od nawozów syntetycznych oraz łatwo dostępne.

Korzyści certyfikacji rolnictwa regeneracyjnego są wieloaspektowe i obejmują nie tylko rolników, ale i cały przemysł spożywczy oraz konsumentów – poprzez wykorzystanie zasobów naturalnych i produkcję zdrowej, ekologicznej żywności.