fbpx
w

Masz więcej pytań?

Zainteresowały Cię informacje z tego artykułu? Zadzwoń napisz, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

w

Zadzwoń/napisz

Czekamy na Ciebie

kontakt

Jak sprawdzić jakość gleby? Jak pobrać próbki do analizy?

aktualności | 0 komentarzy

Rodzaj gleby i jej żyzność w dużej mierze decydują o sukcesie prowadzonych upraw. Jak sprawdzić jakość gleby, by dobrać odpowiednie nawozy? Szczegółową analizę najlepiej pozostawić laboratorium. Rola ogrodnika, sadownika lub rolnika ogranicza się w tym przypadku jedynie do prawidłowego pobrania próbek gleby. Podpowiadamy kiedy i jak to zrobić. Jak pobrać próbki do analizy gleby? Wbrew […]

Rodzaj gleby i jej żyzność w dużej mierze decydują o sukcesie prowadzonych upraw. Jak sprawdzić jakość gleby, by dobrać odpowiednie nawozy? Szczegółową analizę najlepiej pozostawić laboratorium. Rola ogrodnika, sadownika lub rolnika ogranicza się w tym przypadku jedynie do prawidłowego pobrania próbek gleby. Podpowiadamy kiedy i jak to zrobić.

Jak pobrać próbki do analizy gleby?

Wbrew pozorom pobranie próbek gleby nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Żeby próbki były pełnowartościowe, należy dobrze je zabezpieczyć i przekazać do laboratorium najlepiej tego samego dnia. Jeśli planujesz zrobić to samodzielnie:

  • przygotuj pojemnik na próbki – specjalny karton zamówiony z laboratorium lub torebki foliowe z zapięciem strunowym;
  • wyznacz miejsce pobrania – niech będzie to obszar o powierzchni do 4 ha z jednakowym przedplonem, uprawą lub nawożeniem. Na wybranym obszarze wykonaj 15-25 nakłuć ziemi w równych odstępach, tworząc z punktów literę X, S, lub W;
  • próbki pobieraj laską Egnera, laską żłobakową, laską spiralną lub szpadlem. W przypadku każdego narzędzia sposób postępowania będzie nieco inny, lecz główna zasada pozostaje taka sama: pierwszą pobraną warstwę, z głębokości ok. 20 cm należy oznaczyć jako warstwa orną i przełożyć do osobnego wiaderka, kolejną warstwę z głębokości ok. 40 cm należy umieścić w osobnym pojemniku, oznaczając jako warstwę podorną;
  • oznacz próbki swoim imieniem i nazwiskiem, datą, określ miejsce i warstwę, z której je pobrano, a kartkę z tymi danymi naklej na zewnętrzną ściankę torebki;
  • przewieź próbki do laboratorium w jak najkrótszym czasie od pobrania, w sposób, który zapewni niezmienność ich składu w trakcie transportu.

Czas oczekiwania na wynik analizy różni się w zależności od laboratorium. Przed pobraniem próbek warto upewnić się jeszcze, czy dane laboratorium nie ma własnych wskazówek na to, jak wykonać analizę gleby.

Istnieją też “domowe” metody na to, jak sprawdzić jakość ziemi, m.in. na podstawie porastających ją samoistnie roślin, albo prostego pomiaru odczynu PH, ale analiza laboratoryjna dostarczy najwięcej informacji. Wskaże jakich mikro- i makroelementów brakuje w glebie, jakich nawozów należy używać, a jakich lepiej unikać, które uprawy będą miały szansę powodzenia. Mając tę wiedzę można podjąć konkretne działania zmierzające do poprawy jakości gleby.

Jak poprawić jakość gleby?

Na poprawę jakości gleby wpływa m.in. biologizacja, czyli działania takie jak korzystanie z naturalnych nawozów, stosowanie płodozmianu, pozostawianie na polach resztek pożniwnych. To procesy zgodne z naturą, często także tańsze niż tradycyjne rolnictwo. Profesjonalnych rolników do takich działań może zachęcić certyfikacja rolnictwa regeneratywnego. Coraz więcej konsumentów poszukuje produktów pochodzących z upraw ekologicznych, o niskim wpływie na środowisko. Korzyści certyfikacji rolnictwa regeneracyjnego obejmują więc zarówno poprawę jakości gleby, jak i więcej atrakcyjnych możliwości zbytu swoich produktów.