Masz więcej pytań?

Zainteresowały Cię informacje z tego artykułu? Zadzwoń napisz, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Zadzwoń/napisz

Czekamy na Ciebie

kontakt

Fundacja Terra Nostra od 2022 roku prowadzi na zlecenie EIT Food Program Rewolucji Regeneratywnej w Rolnictwie.

aktualności | 0 komentarzy

Po dwóch latach postanowiliśmy podsumować naszą działalność w cyfrach:

• w dwóch dwudniowych szkoleniach udział wzięło ponad 60-ciu rolników
  • w programie doradczym uczestniczy 18-tu rolników
  • nasi doradcy odwiedzili każdego rolnika dwukrotnie w każdym roku
  • pokonaliśmy ponad 10 tys. kilometrów rocznie
  • wykonaliśmy pond 150 badan diagnostycznych gleby zarówno fizyko-chemicznych jak i biologicznych

Jaki element programu rolnicy cenią najbardziej?

Pierwszym elementem programu Rewolucji Regeneratywnej EIT FOOD jest szkolenie. Na nim rolnicy zdobywają podstawową wiedzę oraz dawkę praktyki, która pozwala im dokładniej zrozumieć idee rolnictwa regeneratywnego. Sposób prowadzenia szkoleń i przyjęta metodologia zajęć jest bardzo pozytywnie odbierana przez uczestników. Kolejny etap to diagnoza gleby. Dzięki badaniom gleb ponad 14 parametrów fizyko-chemicznych oraz badań biologicznych rolnicy w projekcie otrzymali zalecenia nawozowe oraz rekomendacje agrotechniczne. Najczęstsze rekomendacje dotyczyły uregulowania odczynu pH oznaczonego w H2O, optymalizacji bilansu parametrów kompleksu sorpcyjnego i często zmniejszenia nawożenia mineralnego. Oznaczona podczas badan próchnica jest parametrem, którego zwiększanie i utrzymanie jest możliwe przez stosowanie różnorodnego zmianowania, nawożenia organicznego, międzyplonów i uprawy w systemach uproszczonych.

Jakie praktyki regeneratywne są najczęściej stosowane?

Rolnicy najczęściej stosują międzyplony w mieszankach dobranych do aktualnego płodozmianu, które zwiększają biomasę ale też mogą mieć pozytywny wpływ na ingerencję szkodników typowych dla danej uprawy (np. rzodkiew oleista działa odstraszająco na nicienie z grupy Trichodorus powodujących przenoszenie TRV w ziemniakach). Drugą praktyką jest stosowanie uprawy uproszczonej w celu ograniczenia erozji wietrznej i wodnej.

Jakie praktyki są najrzadziej stosowane?

Największą trudnością dla rolników jest wprowadzenie do płodozmianu roślin bobowatych. Wynika to z niskiego zbytu tych roślin na rynku.

Czego od programu oczekują rolnicy w roku 2024?
Wiecej badan gleby!