fbpx
w

Masz więcej pytań?

Zainteresowały Cię informacje z tego artykułu? Zadzwoń napisz, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

w

Zadzwoń/napisz

Czekamy na Ciebie

kontakt

Jak zmierzyć PH gleby? Co to jest i czym sprawdzić odczyn i kwasowość gleby?

aktualności | 0 komentarzy

Jak zmierzyć pH gleby i po co w ogóle to robić? Ile razy zastanawiałeś się, co może być przyczyną nieprawidłowego wzrostu roślin w Twoim ogrodzie? Duży wpływ na właściwy rozwój ma dostępność składników organicznych, ale również odczyn pH. W zależności od wymagań poszczególnych roślin konieczne może być zakwaszenie, bądź odkwaszenie gleby. Zanim jednak przystąpisz do […]

Jak zmierzyć pH gleby i po co w ogóle to robić? Ile razy zastanawiałeś się, co może być przyczyną nieprawidłowego wzrostu roślin w Twoim ogrodzie? Duży wpływ na właściwy rozwój ma dostępność składników organicznych, ale również odczyn pH. W zależności od wymagań poszczególnych roślin konieczne może być zakwaszenie, bądź odkwaszenie gleby. Zanim jednak przystąpisz do zabiegów mających na celu zmianę kwasowości bądź zasadowości, sprawdź, z jakim podłożem masz do czynienia. Jak sprawdzić odczyn gleby? Skorzystaj z najpopularniejszych rozwiązań!

Jak zmierzyć pH gleby? Sprawdzone sposoby

Zastanawiasz się, czym zmierzyć pH gleby? Dzięki ogólnodostępnym metodom, aby poznać odczyn podłoża, nie musisz korzystać z pomocy specjalistów. Na rynku dostępne są bowiem rozwiązania, pozwalające na wykonanie pomiarów samodzielnie. W tym celu warto wyposażyć się w:

  • papierek lakmusowy – metodę tę zna chyba każdy ze względu na częste posługiwanie się nią podczas doświadczeń chemicznych. Jak zbadać kwasowość gleby z jego użyciem? Wystarczy rozcieńczyć próbkę ziemi w wodzie destylowanej, a następnie zanurzyć papierek na około 30 sekund w przygotowanym roztworze. Na podstawie porównania koloru z dołączonym do zestawu wzorem, z łatwością odczytasz, z jaką glebą masz do czynienia w swoim ogrodzie.
  • kwasomierz glebowy – to rozwiązanie wyróżniające się większą precyzją od wcześniej wspomnianego papierka lakmusowego. W tym przypadku pobraną próbkę umieszczamy w specjalnej rynience, która wchodzi w skład zestawu, a następnie zalewamy ją płynem Helliga. Tu również odczyn gleby odczytujemy na zasadzie porównania, zabarwionego płynu z dostępnym wzorem.
  • miernik analogowy – to proste urządzenie o zasilaniu bateryjnym. Jak zbadać odczyn gleby z wykorzystaniem miernika? To prostsze niż myślisz! Sondę umieszczamy w wilgotnej próbce gleby, a następnie czekamy minutę i odczytujemy wartość za pomocą wskaźnika analogowego.
  • miernik elektroniczny – szczególnie przydatny dla osób ceniących sobie czas i wygodę. W odróżnieniu od innych metod, urządzenie to nie wymaga wcześniejszego przygotowywania próbek, a jego działanie w czasie rzeczywistym pozwala sprawdzić odczyn gleby w każdym miejscu. W tym celu wystarczy wbić miernik w glebę i odczytać wskazanie.
  • diagnostyka gleby w laboratorium – najdokładniejsza metoda badania gleby.

Korzyści certyfikacji rolnictwa regeneracyjnego pozwalają na uzyskanie wyższej jakości roślin bez konieczności stosowania wysokich nakładów finansowych. Jednym z czynników, mających wpływ na wzrost jest pH podłoża. Jeśli więc nie masz możliwości sprawdzenia odczynu gleby z wykorzystaniem profesjonalnych rozwiązań, wystarczy, że przygotujesz dwie próbki ziemi, które rozcieńczysz z wodą destylowaną. Do jednego z nich wsyp sodę oczyszczoną, a do drugiego wlej ocet. Jeśli zauważysz pienienie się próbki z sodą, oznacza to, że gleba ma odczyn kwasowy, gdy zaś reakcja zacznie zachodzić w drugiej z próbek, świadczy to o podłożu zasadowym. Kiedy nie zauważysz jednak niczego, możesz mieć pewność, że ziemia ma pH obojętne.

Co to jest odczyn gleby i jak przygotować próbki do pomiaru?

Odczyn gleby to wskaźnik określający stosunek stężenia jonów wodorowych do wodorotlenowych. Przyjęta skala od 0 do 14 mówi nam, z jakim podłożem mamy do czynienia. Jest to ważne szczególnie ze względu na konieczność przygotowania podłoża w celu chęci uprawy konkretnych roślin. Biologizacja gleby jest jedną z praktyk stosowanych polegających na zbilansowaniu poszczególnych jej składników celem uzyskania żyzności. Zbadanie odczynu podłoża jest kluczowym elementem pozwalającym na dążenie do regeneratywnego rolnictwa.

W kontekście badania ziemi ważne jest nie tylko czym sprawdzić pH gleby, ale także jak odpowiednio przygotować próbki do pomiaru. Dla zachowania wiarygodności wyników należy unikać mierzenia odczynu tuż po zastosowaniu nawozów i środków odżywiających rośliny. Wykonując analizę chemiczną i mikrobiologiczną gleby warto również wiedzieć, że zarówno odczyn pH, jak i niedobór ważnych mikroelementów przyczyniają się do ograniczania skutków niedoboru wody w glebie. Odczyn wpływa na rozwój sytemu korzeniowego, natomiast mikroelementy, szczególnie potas – na gospodarkę wodną roślin.

Jak pobrać próbki do analizy gleby?

Pobierając próbki (około 0,5kg), należy wybrać na polu miejsce wzorcowe, miejsce średnie w plonowaniu oraz miejsce bardzo słabe. Próbki pobieramy z dwóch głębokości 0-15 cm oraz 15-30 cm. Miejsce poboru prób oznaczamy za pomocą GPS tak, aby w kolejnym roku o tej samej porze można znów pobrać próbki do analizy w celu porównania wyników i podjęcia kolejnych agrotechnicznych decyzji. Oznaczamy próbkę nazwą pola wg własnego pomysłu/kodu i oddajemy do laboratorium.

Interesuje Cię certyfikacja rolnictwa regeneratywnego? Zastanawiasz się, co możesz jeszcze zrobić, aby maksymalnie zbilansować swoje uprawy? Zachęcamy do zapoznania się z naszym blogiem, na którym na bieżąco umieszczamy kolejne porady dotyczące zrównoważonych upraw. W Twojej głowie zrodziły się dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a z pewnością pomożemy Ci w dążeniu do biologizacji gleby.