fbpx
w

Masz więcej pytań?

Zainteresowały Cię informacje z tego artykułu? Zadzwoń napisz, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

w

Zadzwoń/napisz

Czekamy na Ciebie

kontakt

Rekultywacja gleby – co to jest i na czym polega?

aktualności | 0 komentarzy

Zastanawiasz się, co to jest rekultywacja gleby? Jako firma rolnicza o wieloletnim doświadczeniu, proponujemy klientom wyłącznie procesy, które korzystnie wpływają na prowadzone przez nich gospodarstwo. Jednym z nich jest właśnie rekultywacja gleby, który wyjaśnimy krok po kroku wszystkim zainteresowanym.

Rekultywacja gleby – co to za proces?

Na to, by gleba była w odpowiednio dobrym stanie, ma wpływ wiele czynników. Niestety, często zdarza się, że pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też zbytniego wyeksploatowania gleba traci swoje najważniejsze właściwości fizyczne i chemiczne. Nie zawsze jesteśmy też w stanie zapobiec takiemu procesowi; istnieje jednak możliwość odwrócenia go – przynajmniej w pewnym stopniu.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na to, jak sprawić, by posiadana przez nas ziemia odznaczała się najwyższą jakością, jest rekultywacja gruntu. Na czym polega rekultywacja gleby? Proces ten oznacza przede wszystkim skuteczne przywrócenie wartości użytkowej glebom, które zostały uprzednio zanieczyszczone – na przykład w wyniku działań górniczych, hutniczych czy też chemicznych.

Rekultywacja gleby rozpoczyna się od właściwego ukształtowania rzeźby terenu; następne poprawia się bądź w razie konieczności całkowicie przywraca właściwości chemiczne oraz fizyczne gleby. Bardzo ważną częścią tego procesu jest również uregulowanie stosunków wodnych na wybranym terenie, jak również przywrócenie niezbędnej roślinności – w tym na przykład traw czy krzewów.

Rekultywacja gleb może przebiegać na dwa różne sposoby. Istnieje możliwość przywrócenia odpowiednich właściwości chemicznych oraz fizycznych gruntów rolnych bezpośrednio w miejscu skażenia, jak i całkowicie poza miejscem, gdzie nastąpiła degradacja gleby.

Rekultywacja terenu – gdzie będzie konieczna?

Przywrócenie właściwości fizycznych i chemicznych gleby konieczna będzie szczególnie tam, gdzie zachodzi głęboka dewastacja ziemi. Odtworzenie gleb powinno być prowadzone na takich terenach, na których odbywają się procesy związane na przykład z dystrybucją, przerobem czy też magazynowaniem ropy naftowej. Działanie takie jest zatem niezbędne szczególnie na terenach przemysłowych i poprzemysłowych; warto inwestować w taki proces również w pobliżu torów kolejowych, baz wojskowych czy też lotnisk.

Jeżeli chcesz zainwestować właśnie w rekultywację gleby, która umożliwia przywrócenie gruntom ich najważniejszych składników mineralnych, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Głównym celem naszej działalności jest szeroko rozumiana biologizacja, mająca na celu znaczącą poprawę środowiska – w szczególności gleby w wybranym otoczeniu. Certyfikacja rolnictwa regeneratywnego to ogromne ułatwienie dla każdego rolnika. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje gospodarstwo funkcjonowało jak najlepiej, to sprawdź czym prędzej, jakie korzyści certyfikacji rolnictwa regeneracyjnego wynikają z wprowadzenia tego typu zmian. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi naszymi usługami.